AYŞE ÖZYILMAZEL AYŞE ÖZYILMAZEL

Fenerbahçe cinsiyetçi ayrımcılığa dur diyor

Fenerbahçe Spor Kulübü ve Başkan Ali Koç, erkek egemen spor dünyamızda tam zamanında müthiş cesur bir eyleme imza attı. Pazar günü oynanan Fenerbahçe-Aytemiz Alanyaspor maçı öncesi basın mensuplarını stada davet edip Fenerbahçe Kulübü'nün HeForShe hareketiyle el ele verdiğini bizlere açıkladı. Nedir HeForShe? Birleşmiş Milletler'in, dünyada toplumsal eşitliği savunan ve bu konuda sıkı çalışmalar yapan hareketi... Uzun görüşmeler ve araştırmalar sonucunda Fenerbahçe ile çalışmaya karar veren HeForShe'nin küresel direktörü, aynı zamanda BM Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Kadın Birimi İcra Direktörü Elizabeth Nyamayaro da lansmanda 'Birlikte Eşitiz' demek için bizlerle buluştu.

ŞİDDETE SIFIR TOLERANS
Peki HeForShe ile Fenerbahçe Kulübü neler yapacak?
- Kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddete sıfır tolerans gösterecek. Buna futbolcular, taraftarlar ve yönetim dahil tüm Fenerbahçeliler dahil olacak.
- Cinsiyetçi tezahüratları önlemek için çalışmalar yapılacak.
Taraftar bilinçlendirilecek.
- Kadınların ve kız çocuklarının taraftar ve sporcu olarak spor alanında varlığı artırılacak.
- Kadın sporculara ödenen düşük ücretler gözden geçirilecek.
- Fenerbahçe, sporcularıyla topluma örnek, kapsayıcı bir kulüp olacak.
- Fenerbahçe A Takımı, formalarının sağ kolunda 2019 yılı sonuna kadar HeForShe logosu taşıyacak. Yapılacak değerlendirmeler ışığında bu iş birliğinin uzatılması için görüşülecek.
Dünyada 25 milyonu aşkın taraftarı ile büyük bir sivil toplum gücüne sahip olan Fenerbahçe, 2019 yılı sonuna kadar konuyu spor camiasının gündeminde tutmaya kararlı mı kararlı. Besbelli çok işleri var çünkü Türkiye'de bu hareketi hakkıyla yerine getirmek hiç kolay değil. Mücadele edecekleri kalıplaşmış zihinler, dediğinin ne anlama geldiğini bilmeyen ezberden konuşan diller, ana avrat küfür etmeyi erkeklik sananlar, kadını sporda öncü görmeye dayanamayanlar... Ama olsun... Ali Koç gibi modern, vizyon sahibi, genç, demokratik bir başkandan beklediğimiz buydu. Hatta ne yalan söyleyeyim, ayağının tozuyla uğraştığı tonlarca sorun varken, He- ForShe beklediğimizin bile üstünde, fevkalade hızlı bir çıkış oldu.
O zaman hadi kızlar güvenlik/ küfürler/taciz korkusuyla uzaklaştığımız statlara dönelim, yerimizi alalım, formamızı giyelim, 'Biz buradayız!' çekelim. Yanımızda kulübümüz var.
Umarım diğer kulüplerimiz de Fenerbahçe'nin izinden gider.
Her alanda yaşadığımız cinsiyetçi ayrımcılık artık yetti. Tek başımıza savaşıp duruyoruz, erkeklerin de ellerini taşın altına koyma zamanı geldi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
Bugünkü Diğer Yazıları