NAZLI ILICAK NAZLI ILICAK

Batum ve Bayar

Demokrat Parti'de çeşitli ihtimaller konuşuluyor. İstifa eden Süleyman Soylu'nun yeniden seçilmesi, Hüsamettin Cindoruk'un kazandığı takdirde yerini bir süre sonra Süheyl Batum'a bırakması; Mehmet Ali Bayar'ın, zaman içinde DP'in başına geçmesi...
Merkez sağı, Demokrat Parti'den beri izleyen sade bir vatandaş sıfatıyla tesbitlerimi paylaşmak isterim.
1) Süheyl Batum, bir zamanlar CHP'nin başına Deniz Baykal'a alternatif olarak düşünülüyordu. Eski Demokrat Partili milletvekillerinden Sadık Batum'un oğlu olması dolayısıyla, herhalde, "Madem CHP'ye uymadı, DP'ye uyduralım" diye bir fikir doğmuş olabilir. Tek başına bu örnek bile, Cindoruk ile tazelenen Demokrat Parti'nin, yolun nihayetinde, CHP çizgisiyle kavuşacağının göstergesidir. Haydi, "Ergenekoncu" demeyelim ama "laikçi" ve "müdahaleci" 28 Şubat çizgisini temsil edenlerin "göbeğini kaşıyan adamdan" oy alması güçtür.
2) Mehmet Ali Bayar, Cindoruk ile arasına mesafe koyar ve özgürlüklerden yana tavır sergilerse, klasik merkez sağı bir ihtimal canlandırabilir. Bu amaca ulaşmak için, AK Parti'ye karşı korkuları körüklemek yerine, onunla özgürlük sahasında yarışa çıkmak gerekir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.