KEREM ALKİN KEREM ALKİN

‘Geleceğin Liderleri’ ve Anayasa Paketi

Türkiye, 'demografik fırsat penceresi' açısından dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer almakta. Eğitim gören ve görecek nüfusu 2030'a kadar artacak, 2050'de 92 ile 96 milyon arasında bir toplam nüfusta, 47 ile 52 milyon arasında çalışan nüfusu ile, dünyanın önceliğe sahip ilk 50 ülkesi arasında, çalışan nüfusunu 2010 ile 2060 arası en yüksek oranda artıracak 9. ülke konumunda bir Türkiye.
Bu nedenle, bugünün ve geleceğin gençleri ile Türkiye'yi dünya ekonomisinde önce ilk 14, ardından ilk 12 ve sonrasında da ilk 10'a taşıyacak bir mücadele süreci yaşayacağız. Bu noktada, Türkiye, küresel ölçekte 'süper dijitalleşme'nin dünya ekonomisini etkisi altına aldığı bir konjonktürde, 18 yaşındaki gençlerin sadece seçme değil, 'seçilme' imkânına da kavuşacağı tarihi önemde bir referandumun eşiğinde.
Dünyanın yoğun rekabet içindeki ekonomileri, bugün ve geleceğin gençlerinin, 'geleceğin liderleri'nin karar alma süreçlerinde daha etkin rol almaları adına önemli adımlar atarken, 18 yaşındakilere 'seçilme' imkânı sunan 'devrimsel' nitelikte bir Anayasa Paketi'ne yönelik eleştiriler beni kahrediyor. AK Parti kurulduğundan ve Türk Siyaseti'ndeki 'devrimsel' zihinsel dönüşümü tetiklediğinden bu yana, bu sürecin tartışılmaz lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'zihinsel vesayet'e karşı da ciddi bir mücadele verdiğini izliyoruz. Bugün ve geleceğin Türkiye'sinde, gençlerin karar alma süreçlerinde daha etkin bir rol üstlenmemelerinin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri için en büyük tehlikeyi oluşturduğunu bilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'bilgi, ilim, idrak' için fikir çilesi çekmesi gereken bir nesil adına, önemli bir çağrıda bulunuyor. Bu temel gerçek dahi, gençliğin Anayasa Paketi'ni sahiplenmelerinin önemini açık şekilde ortaya koyuyor.

'Aforizmalar'dan, gerçek bilime
'Süper dijitalleşme' çağına uygun bir 'eğitim' ve 'yargı' reformu, Türkiye Ekonomisi'nin büyüme performansını ortalama 0.7 ile 0.9 puan arasında iyileştirecek. Türkiye Ekonomisi'nin ortalama büyümesi yüzde 4.9 ise, bunu yüzde 5.6 ile 5.8 arası bir banda çıkaracak. Bu 'dönüşüm'ü, önümüzdeki 10 ile 20 yıl sonrasında, bugün olmayan mesleklerde görev alacak gençlerimizle gerçekleştireceğiz.
Anayasa Paketi, Türkiye'yi sıçratacak 'zihinsel dönüşüm'ün önünü açacak bir tarihi eşik. Gençler ve 'zihni genç olanlar'ın sahiplenmeleri gereken bir değişim. Kendi tarihine, değerlerine sahip çıkan, uluslararası alandaki trendleri iyi okuyan, Türkiye'nin 'dijitalleşme' sürecini milli yazılım ve donanımla gerçekleştirecek bir nesil için, 'Evet'.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN