KEREM ALKİN KEREM ALKİN

‘Evet’, algı operasyonunu hızlandırdı

Başta Sivil Dayanışma Platformu olmak üzere, Türkiye'nin güçlü bir geleceği, güçlü bir liderliği hak ettiğine gönülden inanan sivil toplum kuruluşlarının yurt içinde ve yurt dışındaki çalışmaları, 'Evet'e yönelik tercihi güçlendirmeye başlayınca, yurtdışından bu yükselişi bastırmayı hedefleyen 'algı operasyonları' da hızlandı. Sivil toplum çalışmalarının engellemesine yönelik 'atlı', 'itli' operasyonlar, bakanlarımızın seyahatlerine, toplantılarına ardı ardına yasaklar, tersine, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Türkiye'nin geleceği açısından neden önemli bir gereklilik arz ettiği noktasındaki bilinçlenmeyi güçlendiriyor. Şimdi, bu tarihi model değişikliğini engellemek adına, ellerindeki tüm imkânları sahaya sürüyorlar. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin görünümünü 'negatif'e çevirme kararı da 'algı operasyonu'na yönelik adımlardan biri.
Türkiye Ekonomisi'nin görünümünü 'negatif'e çevirmenin gerekçesi olarak gösterilen nedenler arasında, bir kere 'ülkenin kurumsal gücündeki süregelen aşınma' mesnetsiz ve ahlak dışı bir iddia. Tersine, Türkiye siyasi ve kurumsal liderlik açısından en güçlü dönemini yaşıyor. 'Büyüme görünümündeki zayıflama' da mesnetsiz bir iddia. Çünkü Çin ve Hindistan hariç, tüm gelişmekte olan ülkeler ortalama büyümesi yüzde 0.9 ve Türkiye bu oranın 2.5 katı üzerinde bir büyüme ile yoluna devam ediyor. 'Bütçe ve dış finansmana yönelik artan baskılar' iddiası da mesnetsiz. Çünkü ocak ayı bütçe performansı çok iyi çıktı; cari açık normal seyrinde devam ediyor ve finansmana yönelik en ufak bir sorun belirtisi yok. 'Türkiye'nin kredi şoku riskindeki artış' da mesnetsiz. BDDK ve TCMB verileri kredi riskinde bir artış olmadığını teyit ediyor ve tahvil ihraçlarına misli talep geliyor.
Ocak ayı sanayi üretim verisi beklenenin üzerinde arttı. Şubatta, Reel Kesim Güven Endeksi olumlu bir sıçrama gösterdi. Ocak ve şubat ihracat hacmi, geçen yılın ihracat hacminin üzerinde. Martta tüketici güven endeksi yükseldi. Hükümet'in Kredi Garanti Fonu imkânlarını artırıcı adımları ve istihdam seferberliği reel sektörü canlandırmış durumda ve işlerin açıldığına dair sinyaller geliyor. TCMB'nin aldığı tedbirlere piyasalar destekleyici duruş sergiliyor. Ve tam dolar kuru 3.60 TL'ye gerilemişken, Moody's'in 'negatif' görünüm kararı geliyor. İster 15 Temmuz, ister rating notları, siyaset ve ekonomideki tüm 'gece yarısı' operasyonları, bizleri tersine daha da kenetleyecek ve 16 Nisan'daki 'Evet'le Türkiye'yi 'güçlü' ve 'müreffeh' bir geleceğe taşıyacağız.
BİZE ULAŞIN