ŞEREF OĞUZ ŞEREF OĞUZ

Yeni dünya savaşı için Kudüs tahriki

Antik dünyanın hâkimi Roma'nın çöküşü yüzyıllar almıştı. Fakat bu güç kaybı sürecinde dünyayı kan gölüne çevirmişlerdi.
Bundan çeyrek asır önce dünya ekonomisinin 3'te 2'sini elinde bulunduran Atlantik havzası bugün ancak yarısına fit... Çeyrek asır sonra 3'te 2'lik güç, Pasifik havzasına geçecek.
NATO'su ile güvenliğini sağlayan Yeni Roma havzası, ABD liderliğinde bu güç kaybına, "savaşsız razı olmayacak" gibi görünüyor. Neticede rezerv parayı, silah üstünlüğü ve teknolojiyi kaybetmesi söz konusu...
Kudüs, herhangi bir şehir değil. Bizim eski, Hıristiyanların mevcut kıblesi olmak bir yana bütün dinler için mukaddes mekân. Sezai Karakoç'un şairane ifadesiyle; "Ve Kudüs şehri. Gökte yapılıp yere indirilen şehir."
Trump, Kudüs kararıyla inanç coğrafyalarının sinir uçlarını tahrik etmeyi başardı. Finansal tsunamiyle doların ömrünü uzatma gayreti yetmezmiş gibi onu iktidara taşıyan silah lobilerine iş alanı açmak ve Yahudi sermayesinin, medyasının onayını almak...
Geçtiğimiz yüzyılda, 100 milyon insan, doğal olmayan sebeplerle öldü, 2 dünya savaşı ardından öğrendik ki yeni savaşların cephesi artık yeryüzünün her yeri... 2 okyanus ötesine filo gönderme dönemi de geride kaldı.
Ancak 2 okyanus ötesinde çıkarılacak savaşlar sayesinde ABD'nin güç kaybı ertelenebilir, silah baronları yeni tiranlar haline gelebilir. Kudüs kararına Çin dâhil bütün devletlerin itirazının ortak paydası şu: "Dünya savaşı istemiyoruz."
Fakat Trump'un tasarımcıları istiyor ve Kudüs yeni dünya savaşının en kritik tahrik noktasıdır. Milyonların ölmesi mi? Hitler ve Stalin bu kıyımlara ne kadar hassas olabildiler ise Trump ve tasarımcıları da o kadar duyarlı olabilecekler.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN