MAHMUT ÖVÜR MAHMUT ÖVÜR

ABD’nin ezberini kim bozuyor?

Türkiye, ABD üzerinden derin bir kuşatma yaşıyor ama artık yalnız değil. Kudüs meselesi ve Türkiye'nin çok yönlü Suriye siyaseti, içeride kendi 28 Şubat'ını yaşayan Trump'ı ve doğal olarak da ABD'yi yalnızlaştırdı.
Dünyanın 5'ten büyük olduğu biliniyordu ama 1'den çok daha büyük olduğu görüldü. BM'deki oylamada 14'e 1 kalan ABD temsilcisinin yüzündeki ifade ABD'yi neyin beklediğinin ilk işareti... Hegemonyası sarsılan bir ABD var artık. Bugün BM Genel Kurulu'nda bunu çok daha net göreceğiz.
Yeni bir dünyaya doğru ilerliyoruz. Stratejik ortaklıklar, ittifaklar değişiyor; ABD'nin şekillendirdiği ve statükoyu temsil eden BM, IMF ve NATO gibi küresel kurumların yeniden şekillenmesi isteniyor. Tabii asıl derin ve sarsıcı değişim ekonomik alanda yaşanıyor. Kapitalist sistem bunalım içinde. Ekonomi uzmanlarına göre dünyada bugün reel üretim 70 triyon dolar civarında. Ama dünyayı esir alan finans sektörünün büyüklüğü 700 trilyon dolar.
Tam anlamıyla yalan bir dünya. Bu, dünyayı yeni bir paylaşım savaşının eşiğine getirmiş durumda. Sistemin patronu ABD, süreci yönetemediği için devreye "zoru" sokuyor ve dünyayı "barış kılıflı" savaşla tehdit ediyor. Bu yüzden Suudi Arabistan- Mısır- İsrail ekseni oluşturup, açıktan İran'ı, üstü örtülü olarak da Türkiye'yi "düşman" ilan ediyorlar. Bir anlamda temellerini 90'larda attıkları ve düşmanlaştırdıkları İslam üzerinden yeni bir savaş planı bu.
Yanlış hesap Bağdat'tan döner misali, onların hesabını Türkiye bozuyor ve bu hesap Ankara, Pekin ve Moskova'dan dönecek. Bu merkezler arasında bir ittifak olduğu için değil, dünyanın merkezi doğuya kaydığı için. Doğu savaş değil, barış ve adalet istiyor. Doğu ekonomik kalkınma, refah ve yeni ipek demir yolunun devreye girmesini istiyor.
Buna AB'deki bazı ülkeleri ve İngiltere'yi de katmak gerekiyor. Bu noktada Türkiye'nin çok yönlü dış politikasının ne kadar önemli olduğunu görmek gerekiyor. Kısaca yeni bir dünya kurulurken, ABD'nin hegemonyası çatırdıyor. Bu da ABD'yi yönetenleri çıldırtıyor. Bu çılgınlık Ortadoğu'da veya Kuzey Kore'de insanlığa bedel ödetebilir ama bu ABD'yi de bitiren bedel olur.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN