TİMUR SIRT TİMUR SIRT

Turkcell Ukrayna'da 3G'li hayatı başlattı

Ukrayna'da Life :) markasıyla faaliyet gösteren Turkcell, 3G şebekesini kısa sürede ülke genelinde hizmete geçiren ilk operatör olmayı başardı

Yaklaşık 45 milyon nüfusa sahip Ukrayna, genişbant mobil internet altyapısı sunan 3G hizmetini deneyimlemeye başladı. Şubatta düzenlenen ihalede, 118.4 milyon dolarla en yüksek lisans bedeliyle en elverişli frekansı almaya hak kazanan Turkcell'in sahip olduğu Life:), 3G'yi 3.5 ayda devreye soktu. 3G hizmetini tüm ülke genelinde hizmete sunan şirketin 14 milyona yakın abonesi bulunuyor. Life :), 3G'yi Ukraynalı müşterilerine en gelişmiş teknolojiyle, 63.3 mpbs'a kadar hıza imkân veren "üç taşıyıcı" teknolojisiyle sunma şansını da yakalamış oldu. Şirket yüzde 36'lık akıllı telefon kullanım oranıyla ülkede lider konumda. Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yapılan törende Ukrayna hükümeti üst düzeyde temsil edildi. Konuşmacılar ülkenin ilk 3G hizmeti için Turkcell ve life :)'a teşekkür etti.

EKONOMİK HACİM ARTACAK

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Turkcell'in Ukrayna'daki 3G yatırımıyla, iki ülke arasındaki en önemli ekonomik bağlardan birini, bir üst seviyeye taşıdığını vurguladı. Akça, şunları söyledi: "Ukrayna'yı 3G ile buluşturmanın gururunu yaşıyoruz. Bugün 3G ile Ukrayna'da yaşayanların hayatını değiştirmekle kalmıyor, ülkelerimiz arasındaki mesafeyi de kısaltıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Petro Poroşenko'nun 2017 için belirledikleri 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine de, yatırımlarımızla ve iki ülkenin iş dünyalarını yakınlaştırarak katkı sağlayacak olmaktan memnuniyet duyuyoruz."

PİLOT ÜLKE OLACAK

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ise Ukrayna'nın potansiyeline inandıklarını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: "Turkcell'in tecrübesi, birikimi ve teknolojisiyle bu ülkeye, bu ülkenin insanlarına ve kurumlarına değer ve fayda sunmaya devam edeceğiz. Ukrayna, Turkcell'in uluslararası operasyonlarında bir başarı hikâyesi ve deneyimlerimizi bölgeye taşırken bizim için bir pilot ülke olacak. Teknolojimiz sayesinde, Türkiye'de olduğu gibi bölgede de, müşterilerimizin yaşayış, öğrenme ve eğlenme biçimlerini değiştirmeye ve işlerini daha verimli hale getirmelerini sağlamaya talibiz. Bunun Türkiye'deki yansımalarını ve hayata katkılarını hep beraber yaşayarak gördük. Şimdi sıra Ukrayna'da."

KADENİUK: TARİHİ ANIN PARÇASI OLDUK
1997'de NASA'nın Columbia mekiği ile uluslararası bir görevde yer alarak Ukrayna'nın ilk kozmonotu olan Leonid Kadeniuk, Ukrayna'nın 3G iletişim teknolojisiyle tanıştığı tarihi anın bir parçası olmaktan gurur duyduğunu söyledi. Törende konuşan Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Aivaras Abramovicius, Life:)'ın Turkcell'in Türkiye'den sonraki ikinci büyük yatırımı olduğuna dikkat çekti. 3G ihalesinin öneminin altını çizen bakan "Umarız Turkcell'in bu yatırımı başka yatırımlara ve yatırdımcılara da örnek olur" diye konuştu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN