GÜRCAN BİLGİÇ GÜRCAN BİLGİÇ

Pereira’nın sezonu bitirmesi zor

Vitor Pereira oynattığı futbolla ümit vermiyor. Söylediklerinin hiçbirini yaptıramadı. Oyuncuların saygısını da kazanamadı.

Van Persie ile Pereira arasındaki soğuk rüzgarlar Bursa maçının önüne geçti. Van Persie'nin "Kulübede mutsuzum" ve Portekizli hocanın "Takımı ben yapıyorum" sözlerini göz önüne aldığımızda bu gerilimin yansıması nasıl olur?
Esas gerilim oyuna girerken Van Persie ile Pereira arasındaki 'jestli' konuşmalar. Hocası taktik vermeye çalışırken yıldız oyuncu kendisine kulübeyi işaret ediyordu. Bu; 'Sen kendi işine bak, ben kendiminkine' demektir ve sürtüşmeler arasındaki en problemli tavırdır. Yoksa hiçbir oyuncu yedek kalmaktan mutlu olmaz ve elbette son karar teknik adama aittir.
Molde'den fark yiyen Fenerbahçe, Bursa'da aldığı 3 puanla kendine geldi ancak önünde çok önemli bir Beşiktaş derbisi var. Ardından da Celtic'le kritik bir mücadeleye çıkacak. Bugüne bakarak gelecek iki maçta neler yaşanır, öngörünüz nedir?
Bursa maçında Fenerbahçe eski ezberlerine dönme sinyalleri verdi. Mehmet Topal yine tandemin arasına girip defansı üçledi, bekler öne çıkarak ofansif aksiyonlara daha çok katıldılar. Çok iyi bir ilk yarı oynadı Fenerbahçe. Üretken olmasa da dominanttı. Fakat deplasmanlarda bunu yapamıyorlar. Molde gibi bir sistem takımı karşısında bocaladılar. Aynı sorunları Beşiktaş maçında yaşamamaları mümkün değil. Pereira'nın tek forvetli, dirençli oyunculardan kurulan orta sahayla oynayacağını varsayarak Fenerbahçe'ye şans tanıyabiliriz. Yoksa çok zor anlar yaşar.
Fenerbahçe'de Pereira'nın geleceğini nasıl görüyorsunuz? Ersun Yanal ve İsmail Kartal gibi sadece bir sezonluk mu olur, yoksa sezon sonunu da göremez mi?
Genç hoca oynattığı oyun ile ümit vermiyor. Söylediklerinin hiçbirini yaptıramadı. Bunun yanında Fenerbahçe gibi bir takımda hiç olmaması gereken fiziksel güçsüzlük ve sakatlıklar da peş peşe geldi. Takım antrenmanları konusunda yönetimin bir hamle yaptığını, kuvvet antrenmanlarının başladığını duyduk. Ama Pereira'nın takımın ustalarıyla (Nani, Van Persie) ciddi sorunları oluştu. Oyuncuların saygısını kazanamadı. Bu yüzden sezonu bitirmesi bile zor.

CAHİLİYE DEVRİ BİTMELİ

Sizin gündeme getirdiğiniz Pereira'nın bilimsel antrenmanlara inancının olmaması ve yaşanan kas sakatlıklarının kadroyu zorlamaması için neler yapılmalı?
Bu yöntemi sezon başında yöneticiler fark etti. Aziz Yıldırım kaçın kurası. Hemen hocası karşısına çekti ama 'Benim yöntemim bu. Ben bu testlere inanmıyorum' cevabını aldıktan sonra işi zamana bırakmaktan başka çaresi yoktu. Süreç Pereira'yı haksız çıkardı. Oyuncu grubunun durumu iyi değil. Sadece antrenman kalitesi olarak bakmamak lazım. Oyun kalitesi de düşük. Önemli oyuncuların performanslarıyla maçlar kazanılıyor. Bu nedenle en azından Samandıra cahilliye devrinden kurtarılmalı.
Fenerbahçe'de geride kalan haftalar göz önüne alındığında en dikkat çeken isimler kimler?
Elbette Nani. Tam bir lider. Atıyor ve attırıyor. Zor anlarda sorumluluk alıyor. Ona katılan oyuncu şu anda yok. Belki biraz Meireles ile Volkan Demirel'i sayabiliriz. Diğer oyuncu grubu beklenenin çok altında kaldığı bir gerçek fakat Markovic, Volkan Şen ve Van Persie gibi hala beklentiler taşıyan ve bunun işaretlerini veren oyuncular var.

UYGAR'IN ÖNÜ AÇIK

İsmail Kartal'ın geçen sezon "Maçları kaybedebiliriz ama Uygar'ı kazandık" dediği genç isim Bursa maçında alkış aldı. Uygar'ın Fenerbahçe'deki geleceği ne olur?
Genç bir futbolcuya oranla müthiş bir oyun zekası var. Hep doğru yerlere koşu yapıyor ve çevre kontrolü de çok iyi. Bu nedenle geleceği çok parlak. Çünkü yetenekli. Pereira da bu şansı ondan esirgemiyor. Bu genç önemli bir fırsat. Ozan Tufan'dan sonra Uygar'ın da ilk 11'e katılması veya grubun bir parçası olmaya başlaması önemli. Çünkü sezon sonunda 12-13 oyuncunun sözleşmesi bitiyor. Uygar'ın önü çok açık.
Yeni transfer Markovic de Bursa maçında yıldızlaştı. Rıdvan Dilmen, "Yavru Rıdvan Dilmen" yorumu yaptı. Siz Sırp oyuncuyu nasıl buldunuz?
Maç eksiği olmasına rağmen çok güvenli ve sorumluluk alarak oynadı. İlk izlenimi iyi vermek istedi ve başardı. Adı listeye yazıldığında rakip takımın kontrol etmesi gereken bir oyuncu olarak taktik tahtasında yerini alacak. Eğer takım oyunu oturursa çok işler yapar ve tribünleri ayağa kaldırır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN