HINCAL ULUÇ HINCAL ULUÇ

Kırkpınar'ın kaderi!..

Efendim Fatih Ürek reklam olsun diye Kırkpınar ağalığına soyunmuş. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi de reklam olsun diye buna göz yummuş..
Tarihi Kırkpınar'ın, "Er Meydanı"nın geldiği yere bakar mısınız?.
Yahu dünyada güreş bitti. Televizyonlarda izleyen kalmadı.
Avrupa, Dünya, Olimpiyat Şampiyonu olsan kimse aldırmıyor.
Bu dünyada, 20 saniyede bir görüntü değiştirmeyen dizinin izlenmediği televizyonların yarattığı hızlı yaşam içinde, saatler boyu itişmekten başka şey yapmayan iki adamı kim izler?.
Kırkpınar bir "Gelenek" olarak yaşatılacaksa, uzmanlar mesela Edirne Üniversitesi bünyesinde toplanmalı ve Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali'nin nasıl uluslararası bir görselliğe kavuşacağını görüşmeli, çağın istediği değişiklikleri yapmalı..
Japonların Sumo Güreşleri hala dünyada izlenme rekorları kırıyorsa, demek umut var..
İlk yapılacak şey, Kırkpınar'ı "Uluslararası" hale getirmek.. Balkanlar'dan başlayarak, Japonya'ya dek yarışmacı teşvik edilerek bulunabilir. Güreşin kurallarında çağa uygun değişmeler uzmanlarca belirlenip denenmeli.
Kırkpınar Günleri sadece güreş değil, bir "Kültür Sanat Haftası" olarak düşünülmeli. Özellikle halk sanatları gösteri ve sergileri, Anadolu'ya has çeşitli sportif etkinlikler, mesela Sıtkı Usta Kütahya'da düzenlerdi, "Rahvan At Yarışları" gibi güzellikler araştırılıp, renk olarak serpiştirilmeli.
Dünya Kupası'nı Shakira niye açıyor iyi düşünülmeli.. Kırkpınar'ı da uluslararası bir star açmalı, mesela Trakya Çocuğu Burhan Öçal'la..
Kırkpınar'ı "Büyük Düşünmek" gerek Sayın Başkan.. Ya da hiç düşünmemek.. Bırakırsın peşini, inceldiği yerden kopar!..

BİZE ULAŞIN