EMRE AKÖZ EMRE AKÖZ

‘Müstehcen’ işte bu!

Sadece seksle ilgili değildir müstehcenlik... Edebe, ahlaka kökten bir aykırılık olduğunda da müstehcenden söz edebiliriz.

İhlas Haber Ajansı'nın servis ettiği, dün bazı gazetelerde yer alan fotoğraf (ve internetteki video) olayı... Bence "cinsel olmayan müstehcene" verilecek iyi bir örnektir.

Mehmetçiğin, az önce kendisine kurşun sıkarken yakalanmış, elleri arkadan bağlı, yerde diz çökmüş PKK militanına, yemek yedirmesi elbette iyi ve doğru bir davranış. (Savaşın vahşeti içinde suratına tekme de atabilirdi ama onu servis etmezlerdi.)

Ancak görüntüyü medyaya dağıtmak... Medyanın da bunu "İnsanlık dersi" ya da "İşte vicdan" gibi başlıklarla okurlarına sunması müstehcen bir davranış değildir de nedir?

Buradaki ahlaki sorunu anlayamayanlar; tersini düşünsün. Ya esir alınıp beslenen bir Mehmetçik olsaydı?

Not: Muhafazakâr medyanın "cinsellik" haricindeki alanlarda müstehcenliğe bu kadar kolay kayıvermesini hayretle izliyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
Bugünkü Diğer Yazıları