ENGİN ARDIÇ ENGİN ARDIÇ

Dağlar dağlar

Muhalefetin "Kürt açılımına" tepkisi, başbakana küfür etmeye kadar vardı... Açılım bir "kapalı kutu", içinden ne çıkacağı belli değil, ortada ne somut bir "paket" var ne de bir takvim... "Yılbaşına kadar çözülecek" şeklinde verilmiş bir söz var yalnızca... Şimdilik açılımın, bir satranç terimiyle "açılış hamlelerini" izlemekteyiz... Böylece, "olmayanın eleştirisi" de ancak ezberden sövme düzeyinde gerçekleşebiliyor...
Ana muhalefet ile yavru muhalefet, yani CHP ile MHP, hükümete çatar gibi görünüp aslında "birbirlerinden oy çalma" sürecine girdiler. Bunun hangisine ne yararının dokunacağı ve "genel tabloyu değiştirmeye" yetip yetmeyeceği de seçimde görülecektir.
MHP saflarında, küfür etmeyip daha "ciddi" tehditler savuranlar da var.
Önce genel başkanları dile getirdi, sonra diğer bazı yöneticiler de desteklediler: MHP "dağa çıkmaktan" dem vuruyor!
Biz de gazeteci olarak kendilerine bazı sorular yöneltmek isteriz, işimiz budur:
-Bırakın dağa çıkmanın kendisini, "lafını etmenin" bile suç teşkil ettiğinin farkında mısınız?
-Burayı Osmanlı İmparatorluğu, kendinizi de Balkan dağlarında çeteci avlayan İttihatçı fedailer olarak mı görüyorsunuz? Aranızda Enver ya da Niyazi çapında kimse var mı?
-Bir Niyazi çıkacaksa, kendisine bütün bu "siyasi geyiğin" yanısıra bir de "gerçek geyik" lazım olacaktır, hayvanat bahçesinden mi alacaksınız dağdan mı bulacaksınız?
-Oluşturacağınız "paramiliter" örgütün kadrolarını kim eğitecek, kim yönetecektir? Bazı emekli albaylardan yararlanmayı düşünür müsünüz?
-Yalnız PKK'ya mı ateş edeceksiniz, yoksa TÜRK ORDUSUYLA ÇATIŞMAYA DA GİRECEK MİSİNİZ? (Milli Güvenlik Kurulu'nun açılımı desteklediğini unutmayalım.)
-Silahları nereden bulacaksınız? Birçok üyenizde bulunduğunu tahmin ettiğim ruhsatlı tabancalar yeterli midir? Ağır silahları tedarik etmenizin yolu nedir? Size bu silahları satacak devlet var mıdır?Kaçakçılardan mı alacaksınız?
-Silahlanmak için partinizin bu işe ayırılmış bir bütçesi, bir fonu var mıdır? Sizinle aynı görüşte olan işadamlarından destek mi bekleyeceksiniz?
-Yoksa Ergenekon örgütünün gizli silah depolarının "henüz ortaya çıkarılamamış" olanlarından mı yararlanacaksınız?
-Dağda, sizinle aynı görüşte olan CHP militanlarından da destek almayı umuyor musunuz?
-Tetikleyeceğiniz, bir iç savaş değil midir?
-Büyük devletlerin Irak'ın yanısıra Türkiye'de de böyle bir gelişmeye izin vereceklerini samimi olarak düşünüyor musunuz?
-İç savaş alevlenirse, Yugoslavya, daha doğrusu Bosna örneğinde görülmüş olduğu gibi Amerikan ordusunun bölgeye müdahale ihtimalini yüzde kaç dolaylarında değerlendiriyorsunuz?
-Bu iç savaşı kazanabileceğinizi ciddi olarak tahmin ediyor musunuz? Bu bir "dış savaşa" dönüşürse, Amerikan ordusunu yenmenizin ihtimali yüzde kaç olabilecektir?
-Yoksa bu efelenmenin altında kendi seçmeninizin "saflarını sıkılamaktan" başka bir şey yatmıyor mu?
-AKP'nin seçmen kitlesinden size doğru bir "oy kayması" başarmanız çok zor olduğuna göre, bütün bu saçmalıkların en fazla ne işe yarayabileceğini öğrenmek isterseniz, bu yazının ikinci paragrafını okudunuz mu?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN