NAZLI ILICAK NAZLI ILICAK

Gülen korkusu

Pazar günü, AK Parti'den ve Fethullah Gülen cemaatinden endişe duyan bir grup arkadaşımla birlikteydim. Çok sevdiğim dostlarım ama görüşürüz, tartışırız, bir türlü birbirimizi ikna edemeyiz. Bu defa gündemde, Gülen hareketi şemsiyesi altında açılan okullar vardı. Bu okulların, Türkiye açısından bir tehdit oluşturduğunu düşünüyorlardı.
Bazı rakamlar vereceğim... Onlar gibi, düşünen çok sayıda insan belki biraz huzur bulabilir:
İlköğretim ve liselerde, 2008-2009 eğitim yılında, toplam 14 milyon 460 bin talebe mevcut. 14 milyon 115 bini devlet okullarında, 344 bini ise özel okullarda okuyor. (Özel okullarda okuyan talebe sayısını, devlet okullarına devam edenlere oranlarsak, bulduğumuz rakam % 2.4)
Konuya, ilköğretim ve lise olarak ayrı ayrı bakalım:
İlköğretimde, devlette, 10 milyon 870 bin öğrenci; özelde ise, 226 bin öğrenci mevcut. (Oran % 2)
Liselerde, devlette, meslek ve teknik ortaöğretim de dahil, 3 milyon 245 bin kişi okuyor. Özel okulların öğrenci sayısı ise, ortaöğretimde 93 bin. (Oran % 2.8)
"Laiklik elden gidiyor" endişesi içindekilere sesleniyorum: Özel okul öğrencilerinin, devlet okullarında okuyanlara oranı % 3 bile değil. Özelin içinde, Gülen cemaatine sempati duyan kişilerin kurduğu okulların yüzdesine bakarsanız, ancak bindelerle ifade edebileceğiniz bir rakama ulaşırsınız.
Devletin ilköğretimde 34 bin 93, ortaöğretimde, meslek ve teknik dahil, 8 bin okulu var. Özel okulların sayısı ise toplam 900 civarında. 900 özel okulun, ancak 100'ü, 150'si Gülen cemaatiyle ilişkili farz edilebilir.
Maalesef öyle bir psikolojik harekât yürütülüyor ki, kalplere mantıksız korkular aşılanıyor. 900 civarındaki özel okulun 150'sinin Gülen cemaatiyle ilişkili olduğu düşünülse dahi, taş çatlasa, 50-60 bin öğrencinin bu sistem içinde kaldığı ortaya çıkıyor. Türkan Saylan'ın sadece burs verdiği talebe sayısı 60 bin.
"Çağdaş eğitimciler! Demek ki, sizler Gülen'in panzehirini bulmuşsunuz!!! Öyleyse yılmadan yola devam. Ama lütfen beyninizden ve kalbinizden şu endişe ve korkuları atın. Biraz kendinize ve Türkiye'ye güvenin."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.