OKAN MÜDERRİSOĞLU OKAN MÜDERRİSOĞLU

Strateji ustalığı

Eğer yaşasaydı Türk dış politikasının çok yönlü yapısına müthiş katkı sağlardı. Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeyken 20 yıl önce bizlere çizdiği Türkiye tablosunun gerçekleşmekte olduğunu söylerdi. Oral Sander Hoca "Türkiye, konumu ve özellikleri ile bölgesel bir güç olarak küresel dengeleri etkileyecek güçte ülkedir. Yegâne örnektir" derdi.
Bugün, Avrasya-Ortadoğu denklemindeki hassas enerji oyununda, hem oyuncu hem de oyun kurucu bir Türkiye var. Nabucco Projesi ile ivme kazanan bu dönem, artık içi dolan Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı ile zirveye çıkmıştır.
Türk diplomasisi, ABD-Rusya-AB-Çin dengesini ve evrensel gerçekleri gözeten bambaşka temele oturmuştur. Irak-İran-Suriye de bu dengenin komşu aktörleridir. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın içeride siyasi polemikle zayıflayan enerjisi, dışarıda uluslararası stratejinin incelikleri ile yeniden şarj olmaktadır. Gerçekten yepyeni bir Türkiye'ye doğru yol alınmaktadır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.