MURAT ÖZBOSTAN MURAT ÖZBOSTAN

Kurul aynı cezalar farklı

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul'da Beşiktaş ile Bursaspor maçı öncesi olaylar çıktı. Bıçaklama ve atılan maddelerle 4 kişi yaralandı. Kamu malları zarar gördü. Stadın içinde küfür ve taraftarların birbirlerine attıkları maddeler vardı. Sonuçta; Disiplin Kurulu iki takıma da 2 maç ceza kesti. Beşiktaş'a tarafsız saha ve 2 maç seyircisiz oynama cezası.. Bursaspor'a ise 2 maç seyircisiz oynama cezası. Gerekçe ise taraftarın neden olduğu saha olaylarıydı!.
2007'deki Ankaragücü- Beşiktaş maçında stadın hemen dışında adeta meydan savaşı yaşanmış; 61 yaralı ve 279 gözaltının olduğu olaylar sonrası Disiplin Kurulu takımlara sadece para cezası vermişti. O zamanki Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy'du. Dolayısıyla bu Futbol Federasyonu başka diyebilirsiniz. O zaman 28 Kasım'daki Galatasaray-Beşiktaş maçına bakalım. Galatasaray taraftarı sahaya koltuk yağdırdı; sadece para cezası çıktı.
Geçen sezonki Fenerbahçe-Galatasaray maçı öncesi ise hakeme, maç sırasında da Keita'ya atılan yabancı maddeler yüzünden Fenerbahçe 2 maç seyircisiz oynama cezası aldı.

TALİMATLAR NE DİYOR?
Bu kararların hepsini aynı kurul aldı. Muhtemelen Futbol Disiplin Talimatı'nın "Ev sahibi kulüp, müsabakanın oynanacağı stadın ve çevresinin düzeninden ve güvenliğinden sorumludur. Kulüpler, müsabaka öncesinde, esnasında ve sonrasında meydana gelebilecek her türlü olaydan sorumlu olup müsabakanın organizasyonuna ve güvenliğine ilişkin tüm talimatlara uymakla yükümlüdür" şeklindeki 6. maddesi bu cezaların gerekçesi.
Ancak bunun hemen altındaki "Failin belirlenememesi" başlıklı 7. madde "Şiddet ya da hakaret içeren disiplin ihlallerinin faillerinin belirlenememesi halinde disiplin cezası ilgili kulübe uygulanır" diyor.

ADALET HERKESE LAZIM!
Beşiktaş-Bursa maçında stat içindeki olayların benzeri Galatasaray-Beşiktaş maçında oldu, sadece para cezası verildi. Dışarıdaki olayların da failleri yakalandı; 7. maddeye göre kulübe ceza vermeye gerek yok. Ama PFDK, bu 7. maddeyi nedense uygulamıyor. Sadece Beşiktaş-Bursa maçında değil; hatırlayın geçen seneki Fenerbahçe- Galatasaray derbisi sonrası ev sahibi kulübün yöneticileri stat kameralarını detaylı inceleyerek yabancı cisimleri atanları tek tek belirlemişti. Ama kulüp olarak cezadan yine kaçamamıştı.
Adalet herkese lazım.. Kurullar, disiplin yönetmeliklerini böylesine farklı yorumlayıp farklı açılımlar yaparlarsa nasıl bir adaletten bahsedilebilir?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.