CEMALETTİN GÜRSOY

SSK emeklisi hem dul hem de yetim maaşı almaz

SSK'dan emekli engelli bir bayanım. 2005'te vefat eden eşimden Bağ-Kur maaşı alıyorum. 3 ay önce babam da vefat etti. Şimdi Emekli Sandığı'ndan yetim maaşı alabilir miyim? B.O.- İstanbul

Değerli okurum. Kanunda (Emekli Sandığı Yasası Madde 94 - Değişik: 7/5/1986 - 3284/15 md.) belirtilen hükme göre, "İstisnalar dışında, iki yönden aylığa hak kazananların, tercih ettikleri aylıkları, sandığa yazılı müracaatları takip eden aybaşından itibaren ödenir. Diğer aylıkları sürekli olarak kesilir. Ancak, iki yönden aylığa aynı zamanda hak kazananlara, müstehak oldukları tarihten itibaren fazla olan aylıkları ödenir." Bu hükme göre hangi kurumdaki maaş fazla ise onu alabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN