MELİHA OKUR MELİHA OKUR

Polonya tahkimi

Güney Rum Kesimi şirketi Libananco tahkiminde son viraja girildi. Kasım'da karar açıklanacak. Birileri pişti olacak. 21.5 milyar dolarlık Libananco tahkimi ile birlikte bambaşka bir yolculuk başlayacak.
Sonuçta Çukurova ve Kepez Elektrik'te mağdur olan küçük hissedarlar beklemekten bıktı.Türkiye, Çukurova ve Kepez Elektrik konusunda açılmış dört ayrı dava ile uğraşıyor.
Libananco tahkimi,
Polonyalı şirketlerin açtığı iki tahkim,
Dışişleri Bakanlığı'nın takip ettiği Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde devam eden davayı hatırlatmakta yarar var. Libananco davasında Türkiye, sessiz, sakin süreci doğru yönetmeye çalışıyor. Yanlış adım atmamak için kılı kırk yarıyor. Temkinli olmaya itina gösteriyor.
Türkiye, Libananco'daki kontrol edilen hisseler ve yetki konusunda yaklaşık üç ay önce itiraz etmiş, "Yaptığım inceleme sonucu Libananco'nun şirket hisselerini devraldığı döneme ilişkin bilgilere ulaşamıyorum. O yüzden hisselerin satın alındığı dönemini incelemek istiyorum" demişti.
Tahkim Hakem Heyeti, Türkiye'ye belge inceleme hakkı tanımıştı.

***

Türkiye, bu konuda iyi bir sınav verdi. ABD'de iyi bir hukuk bürosu ile anlaştı, bir ay içinde incelemeyi tamamladı.
Malum, ABD'de eski FBI ve CIA ajanları kurdukları ofislerle bu tip sorunlu davaları takip ediyor.
İsteyene, istediği kadar hizmet veriyor.
Türkiye'nin yaptığı bu atak Libananco'yu harekete geçirdi. "Ben de hisse sayımı istiyorum" diye başvuruda bulununca, Libananco'ya "Haydi inceleme yap" kararı çıktı. Libananco'nun hukuk bürosu Forensic ekibi de bu yüzden hafta başı İstanbul çıkarması yaptı. Çünkü Libananco ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasındaki psikolojik savaş olanca hızıyla sürüyor.
Taraflar, gövde gösterisi yapıyor.
Ancak biz bu dönemde Polonya tahkimine odaklandık, bu iki tahkim bitti. Temmuz'da sonuç açıklanacak. Görüşümüz, bu iki tahkimin sonucu Libananco'yu da etkileyecek!..
Bizden söylemesi...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.