MELİHA OKUR MELİHA OKUR

Sıfırcı hoca geç bile kaldı

Moody's 11 bankayı izlemeye aldı. Bazı bankaların görünümlerini değiştirdi. Muhtemeldir ki, notlarının düşeceğini anlayan bankalar, "Sıfırcı Hoca kendine baksın" diye bizim Kerim'e görüş vermişler.
Eğri oturup doğru konuşalım. Bu kez bankalar yanlış yapıyor. Bize göre sıfırcı hoca geç bile kaldı! Sıfırcı hoca kötü olan vade uyumsuzluğunun çok daha kötü hale gelmesinden korkuyor.
Bankalardaki mevduatın ortalama vadesi 90 günün altında. Daha da önemlisi Ziraat Bankası'nı çıkartırsak mevduatın vadesi 60 günün altına düşmüş. Bu vade yapısıyla bankaların kredileri, kamu kağıtlarını ve sendikasyonları fonlamayı sürdürmeleri mümkün mü?
9 Haziran'da, "Bankalar TL yaratamıyor" diye yazdık. Bankacılık sisteminin döviz bacağı problemsiz, sıkıntı TL bacağında. Düşen mevduat faizleri, enflasyon maliyeti çıkartıldığında dolar faizine eşitlenmiş. Dolayısıyla bu yapıda TL mevduatı döviz mevduatına döner. Dolar mevduatı her koşulda cazip olmaz mı?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
Bugünkü Diğer Yazıları