HINCAL ULUÇ HINCAL ULUÇ

Bu defa alkışım var NTV’ye!.

"Bu ülkede Haber Kanalı var mı" demiştim dün ve yıllardır biriken eleştirilerimi, tüm haber kanallarını içererek ve isim vermeden sıralamaya başlamıştım. Bugün de devam edecektim.
Ama dün sabah öyle hoş bir sürprizle karşılaştım ki, "Eksikler ve yanlışlar" yazımın devamını haftaya ertelemeye karar verdim..
Sezar'ın hakkını Sezar'a, bugün vermek için..
***
Sabaha mutfakta başlarım.
Masanın üzerine gazetemi sererek ve kahvemi içerek. Sonra salona geçer, NTV'yi açarım.. Güne "Ne var, ne yok" demek için..
Birden dünya tatlısı bir yaşlı kadın gördüm, ekranda.. 103 yaşındaymış.. Ama ne 103!. Nasıl sağlıklı, nasıl bıcır bıcır konuşuyor ve anlatıyor.
Hayır sabahın ilk haberinde 103 yaşında olduğundan değil, 82'nci Öğretmenler Günü'nü kutladığı için yer alıyor.
Tam 82 Öğretmenler Günü yaşamak!. Hem o binlerce genç yetiştiren beyni hâlâ sapasağlam dururken. Bu nasıl bir mutluluktur!.
24 Kasım Öğretmenler Günü ya.. NTV Ekibi harika bir hazırlık yapmış, önceden.. Cumhuriyet'in ilk hocalarından Mukime Furatoğlu'nu bulmuş.. Evine gitmişler.. Onunla konuşuyor anılarını naklediyorlar.
1914 doğumlu Mukime Hoca, 21 yaşında öğretmen çıkmış.. 1935!. ve Erzurum'u istemiş..
O zamanlar yolu yordamı bile olmayan, kara trenle 3 günde gidilen Erzurum'u.. Niye?.
Babası Erzurum cephesinde şehit olmuş da ondan..
Cumhuriyet'in ilk hocaları onlar.. Çalıkuşları..
Resmiye Hocayı hatırladım..
Anneannemin kardeşi.. Lütfiye Hocayı hatırladım. Anneannemin erkek kardeşi, Hüsnü Dayımın eşi.. Kilis'te nam yapmıştı ikisi de, Cumhuriyet'in ilk hocaları olarak..
Mukime Hoca'dan önceydiler tabii..
Dedem Kilis Müftüsü Muharrem Efendi, aile içinde sanki en çok, İstanbullara gidip okuyan bu iki genç kız, iki Cumhuriyet Hocası ile gurur duyardı sanki. Öyle açıktı ki, kendisinden çok küçük bu iki hocaya saygı ve sevgisi..
İşte Mukime Hoca da, o Cumhuriyet Çalıkuşları'ndan..
"Son kalanlar" diye düşünürken, NTV'nin gene Öğretmenler Günü için özel hazırladığı ikinci haber geldi, suratıma tokat gibi indi. Bana "Sen ne diyorsun Hıncal Efendi?. Bu Cumhuriyet devam ettikçe ki, Atatürküm'e göre 'Ebeddiyyen', Çalıkuşları hiç eksilmeyecektir..
Batman'ın Kozluk ilçesine gitmiş NTV ekibi.. Orada pırıl pırıl bir köy okulu.. Sınıfta pırıl pırıl çocuklar..
Başlarında 2017'nin Mukime Hocası var.. Yaşı 21'den fazla değil onun da.. Eda Hoca..
Orayı istemiş.. Gitmiş..
Okul harap.. Sosyal medyayı da işin içine katmış, yardım toplamış. Köylüler de el vermişler.
Pırıl pırıl boyamış, tertemiz, iç açan bir okul, bir sınıf yapmış, Eda Hocam.. Sonra çocuklara, kalem, defter başta kırtasiye malzemeleri dağıtmış. Fakirlere montlar almış.
Sımsıcak bir yuva yaratmış, okulda.. Onu gördük..
Teşekkürler Öğretmenlerim!.
Tüm öğretmenlerim..
Cumhuriyet sizin omuzlarınızda yükseldi. Sizin omuzlarınızda yükselmeye devam edecek!.
Bu Cumhuriyeti devralacak gençleri yetiştiren pamuk ellerinizden öperim!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN