ŞELALE KADAK ŞELALE KADAK

Puro içen Pinokyo ile başım dertte!

Oğlum Ömer 2.5 yaşına basınca, onun benim de çocukluğumda çok sevdiğim masal karakterleriyle tanışmasını istedim. Tamam Disney kanalında izlediği Miki'ye bayılıyordu ve kontrollü olarak izlemesine izin verdiğim Yumurcak ve Baby TV gibi çocuk kanallarında bir çok çizgi karakterine şimdiden bayılmaya başlamıştı ama ben tutturdum, Pinokyo'yu da izlesin! Ah keşke öyle istemeseydim.
Walt Disney'in Pinokyo için 70. Yıl Özel Versiyonu'nu kitapçıda görünce hemen atladım ve satın aldım. Eve gelip, oğlumla beraber televizyonun karşısına kurulduk ve izlemeye başladık. Fakat o da ne? Pinokyo kötü çocuk ama bu kadarına da pes dedirten sahneler!

19 Temmuz yaklaşırken

Filmden bir sahne aynen şöyle. Babasının okula gönderdiği Pinokyo, yolda kendini kandıran adamların peşinden gidiyor ve bir bilardo masasında puro için adam, Pinokyo'yu da puro içmeye zorluyor. Pinokyo dumanı yutup, mosmor olup puro içiyor. Bu sahne yaklaşık 1 dakika sürüyor!
Açıkçası o an ne yapacağımı bilemedim. Sigaranın hayatımızdan olabildiğince uzaklaşmasını sağlamaya çalışırken, bir filmle oğlumun hayatına sokmuştum ve de Pinokyo'nun dvd'sini hemen ortadan kaldırma girişimlerim yüzünden Ömer'in ağlama seanslarıyla evde büyük bir gürültü kopmaya başlamıştı.
Ömer, bir taraftan 'Pinokyo kötü çocuk değil' diye ağlarken, ben de hangi psikologla konuşup, bu konudan nasıl uzaklaşacağımızın yollarını aramaya koyulmuştum…
Bugün yazıya bu hikayeyle başlamamın bir sebebi var elbette. Kapalı alanda sigara içilmesinin kesin olarak hayatımızdan çıkacağı güne 9 gün kaldı çünkü. Her ne kadar alışveriş merkezleri ve restoranlar bu yasaktan ekonomik olarak çok kötü etkileneceklerini söyleseler de sanıyorum çok kısa bir sürede alışacaklar.
Açıkçası onlar bir yana, Türkiye'de bu yasağa karşı bu kadar az sesin çıkıyor olması beni hem şaşırtıyor hem de çok sevindiriyor.
Gazeteci arkadaşlarım sigara karşıtlığı konusunda ön saflarda olduğumu bilir ve bazen de bu halimden çok hoşnut olmazlardı. Ama bakıyorum onlar bile şimdi yaklaşmakta olan bu kesin yasak konusunda müthiş ılımlı konuşuyor.
Bana öyle geliyor ki Türkiye'de hakikaten sonunda bir konuda herkes hemfikir olmayı başardı. Tamam çok kolay değil, sigaraya çok bağımlı insanlar için zor bir dönem başlıyor ama en azından onlar da bu mereti hayatlarından çıkartmayı akıllarından geçirmeye başladı. Ama tabii sigara şirketlerinin özellikle Türkiye gibi ülkelerdeki büyümelerinin önüne hala geçilemiyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.